Dlaczego karta to jedna z najbezpieczniejszych form płatności online, preferowana aż przez 34% internautów? Czym są chargeback i tokenizacja i co dają e-konsumentom? Poznaj możliwości kart płatniczych i dowiedz się kto najczęściej płaci nimi w sieci.

Płatności kartowe systematycznie zyskują na popularności. Z pomocą przychodzą im też tak nieoczywiste wydarzenia jak pandemia:  wzrost liczby transakcji  kartowych o około 5% nastąpił głównie w sklepach stacjonarnych, gdzie; dzięki płatnościom “plastikiem”, zwłaszcza zbliżeniowo, konsumenci mogli zminimalizować ryzyko zarażenia się.. A co z płatnościami kartowymi online? Nie sposób pominąć globalnego wzrostu sektora e-commerce za sprawą kolejnych lockdownów, jednak liczba tego rodzaju transakcji pozostała na tym samym poziomie, ciesząc się niesłabnącym uznaniem.

Z badań przeprowadzanych przez nas cyklicznie wśród płatników wynika, że płatności kartowe cały czas utrzymują się wśród najpopularniejszych metod płatności online. Jak wygląda proces przetwarzania takiej płatności?


proces-platnosci-karta-tpay

Na kłopoty - chargeback 

Jedną z zalet płatności kartowych jest możliwość dokonywania chargebacku, czyli zwrotu środków finansowych w przypadku nieudanej w winy sprzedawcy transakcji. Chargeback to realizacja zwrotu środków za pośrednictwem banku, czyli wydawcy karty. Konsument może więc otrzymać środki relatywnie szybko, a bank dalej we własnym zakresie procesuje sprawę ze sprzedającym. 

Z takiej możliwości można skorzystać w sytuacji, gdy sklep nie wywiąże się z umowy: nie wyśle zamówienia, otrzymany produkt jest inny niż zamówiony, konto zostało obciążone na wyższą kwotę itp. Chargeback to wyróżnik płatności kartowych, na który e-konsumenci często zwracają uwagę, wybierając w efekcie właśnie tę metodę płatności. 

Chargeback umożliwia również Visa Mobile - dowiedz się więcej

baner-blog-jak-polacy-kupuja

Tokenizacja: klucz do bezpieczeństwa

Wydawcy kart i banki ustawicznie pracują nad podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa transakcji dokonywanych za pośrednictwem różnych instrumentów płatniczych, w tym kart. Jednym z zabezpieczeń jest tokenizacja transakcji. Na czym polega?

Aby zrealizować transakcję kartą płatniczą, do autoryzacji potrzebne są konkretne dane: numer karty, data ważności i kod CVV/CVC. Dzięki opcji tokenizacji dwie pierwsze wartości są skutecznie anonimizowane: system zamienia je na unikalny ciąg cyfr, “kodując” w ten sposób dane i uniemożliwiając ich przechwycenie. Tokenizacji podlegają płatności kartą, Visa Mobile czy Kliknij i zapłać z Visa, a także płatności w sklepach stacjonarnych realizowane przy pomocy agentów rozliczeniowych, np. Elavon. 

Płatności rekurencyjne: zapłać, powtórz

Na rynku pojawia się coraz więcej usług subskrypcyjnych lub abonamentowych, oferujących produkty lub usługi dostarczane do klienta w określonych odstępach czasu. O ten model opierają się np. popularne serwisy streamingowe, ale też cykliczne płatności za rachunki czy karnety.

Dowiedz się więcej na temat płatności cyklicznych!

Aby maksymalnie uprościć powtarzające się regularnie transakcje, warto skorzystać z płatności rekurencyjnych zwanych też cyklicznymi lub powtarzalnymi. Są równie bezpieczne jak płatności jednorazowe (spełniają te same standardy, w tym wyżej wspomnianą tokenizację czy normę PCI DSS: Payment Card Industry Data Security Standard). 

Opłata abonamentowa lub subskrypcyjna będzie pobierana przez sklep w określonym czasie i kwocie, bez konieczności każdorazowego zlecania płatności: szybko i bezpiecznie.

Potrzebujesz więcej informacji?

O możliwościach, jakie dają karty płatnicze, rozmawialiśmy z Emilią Gołębiowską w jednym z odcinków naszego podcastu. Posłuchaj już teraz!